Wybór pokrycia dachowego często spędza sen z powiek inwestorom, którzy decydują się na postawienie nowego budynku czy remont już istniejącego. Jest to kosztowny punkt budżetu, który ma duży wpływ na późniejszy wygląd, a także solidność inwestycji. Jednym z dostępnych materiałów jest blacha trapezowa, która cieszy się bardzo dużą popularnością w budownictwie jednorodzinnym. Jest również częstym wyborem deweloperów zajmujących się budową segmentów, bliźniaków, hal, obiektów handlowych i nie tylko. A jakie rodzaje blachy trapezowej można spotkać na rynku?
Czym jest blacha trapezowa?
Blacha trapezowa to popularny rodzaj pokrycia dachowego, który posiada tłoczenia przypominające kształtem trapez, dzięki czemu też zawdzięcza swoją nazwę. Materiał ten jest ceniony ze względu na swoją uniwersalność (blachą trapezową można pokrywać domy, garaże, altany, kojce dla psów, budynki gospodarcze, hale i wiele innych), a także sztywność i wytrzymałość, dzięki którym jest bardzo odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne.
Dostępne rodzaje blachy trapezowej
Klasyczny podział blachy trapezowej dotyczy powłoki jaką została pokryta. Na rynku dostępne są zasadniczo 3 rodzaje blachy trapezowej. Wybór konkretnego rodzaju blachy powinien być podyktowany rodzajem budynku z jakim mamy do czynienia, a także celem w jakim chcemy zastosować dany rodzaj blachy.
Blacha trapezowa ocynkowana
Blacha trapezowa tego rodzaju jest poddawana procesowi ocynkowania ogniowego, dzięki czemu staje się znacznie bardziej odporna na korozję. Blachę można jeszcze dodatkowo pomalować specjalną farbą do metalu.
Blacha trapezowa alucynk
Blacha trapezowa alucynk jest jeszcze odporniejsza od blachy trapezowej ocynkowanej. Ten typ blachy pokrywa się stopem aluminium i cynku z niewielkim dodatkiem krzemu. Wytwarzający się w ten sposób tlenek glinu zapewnia skuteczne zabezpieczenie blachy przed korozją.
Blacha trapezowa z powłoką poliestrową
Ten rodzaj blachy jest uprzednio ocynkowany, a następnie powlekany ochronną warstwą poliestrową. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza blachę przed korozją. Ten rodzaj blachy najczęściej stosuje się w budownictwie jednorodzinnym.
Istnieje jeszcze podział blachy trapezowej ze względu na wysokość profilu:
- blacha trapezowa T-6 (profil 6 mm)
- blacha trapezowa T-7 (profil 7 mm)
- blacha trapezowa T-14 (profil 14 mm)
- blacha trapezowa T-18 (profil 18 mm)
- blacha trapezowa T-20 (profil 20 mm)
- blacha trapezowa T-35 (profil 35 mm)
- blacha trapezowa T-45 (profil 45 mm)
- blacha trapezowa T-55 (profil 55 mm)
W średniej wielkości budynkach najlepiej zastosować blachę o profilu T-35, a z kolei tam gdzie będzie musiała zostać wykorzystana duża powierzchnia blachy, jak ma to miejsce np. w halach produkcyjnych czy galeriach handlowych stosuje się blachę trapezową o profilu od 80 mm do nawet 220 mm. Blacha trapezowa jest lekka i łatwa w obróbce, dzięki czemu jest wdzięcznym materiałem wykorzystywanym jako pokrycie dachowe.