Dach to część budynku, która ma za zadanie nie tylko go chronić, ale także nadaje charakter i całokształt danej inwestycji. Pokrycie dachowe z odpowiednio dopasowaną podbitką stanowią wizytówkę domu. To bardzo ważny element, nad którego stylem zastanawia się wielu inwestorów. Możliwości i rodzajów podbitki jest co najmniej kilka, dlatego warto przyjrzeć się propozycjom zawartym w projekcie, ale także przespacerować i spojrzeć, jak do tematu podbitki podeszli sąsiedzi czy osoby wypowiadające się w grupach budowlanych w Internecie.
Czym jest podbitka i jakie są jej funkcje?
Podbitka to element wykończeniowy dachu, który jest widoczny od spodu okapu dachowego. Na etapie planowania instalacji elektrycznej można zostawić w niej kable, które umożliwiają późniejsze jej podświetlenie, co wygląda niezwykle efektownie. Podbitka pełni funkcję dekoracyjną, izolacyjną i ochronną. Montuje się ją na etapie wykończenia budynku po wykonaniu elewacji.
Rodzaje podbitki dachowej
Wyróżnia się kilka rodzajów podbitki dachowej:
- Podbitkę drewnianą – najprostszym sposobem wykończenia podbitki są deski. Podbitki tego rodzaju wykonywane są z drewna świerkowego, sosnowego i modrzewiowego.
- Podbitkę drewnopochodną – tego typu podbitki wykonuje się z żywic i świeżych wiórów drzewnych. Panele są odporne na wilgoć i wysokie temperatury.
- Podbitkę z tworzywa sztucznego – podbitka z PCV jest tańszą alternatywą dla podbitki drewnianej i stalowej.
- Podbitkę stalową – wykonana jest z ocynkowanej stali, tej samej wykorzystywanej do obróbek blacharskich.
- Podbitkę z tynku cienkowarstwowego – tego rodzaju podbitka dobrze sprawdza się szczególnie w przypadku domów parterowych z podcieniami, jest to jednak najdroższe dostępne rozwiązanie.
Wybór konkretnego rodzaju podbitki podyktowany jest zwykle co najmniej kilkoma względami. Wiele w tym przypadku zależy od preferencji inwestorów, ale także charakteru budynku, jego otoczenia i materiałów wykorzystanych do wykonania elewacji.