Pytania F.A.Q
Jak skutecznie odśnieżyć dach zimą?

Na właścicielach domów i samodzielnych posesji spoczywa wiele obowiązków. Wiosną i latem muszą oni zadbać o wygląd ogrodu i koszenie trawy, jesienią o grabienie liści, a zimą o odśnieżanie najbliższego otoczenia. Odśnieżanie podjazdu, drogi od furtki do wejścia do domu, a nawet odśnieżanie chodnika są konieczne, jeśli przylega on bezpośrednio do posesji. Zimową porą poważnym problemem jest również odśnieżenie dachu i rynien, co koniecznie należy zrobić szczególnie po obfitych opadach białego puchu. Jak więc skutecznie odśnieżyć dach zimą?

Jakie narzędzia będą przydatne do odśnieżania dachu?

W przypadku stromych dachów problem powinien sam się rozwiązać. Śnieg zwykle samoczynnie się z nich zsuwa, szczególnie gdy pojawiają się cieplejsze dni i promienie słońca docierają do pokrytych śniegiem połaci dachu. Nieco trudniej jest jednak w momencie, gdy dach ma niewielki kąt nachylenia lub jest zupełnie płaski i śnieg gromadzi się na nim w dużych ilościach i samoczynnie nie spadnie. Wówczas konieczne jest ręczne odśnieżanie. Odśnieżanie należy rozpocząć w miejscu, gdzie śniegu jest najwięcej. Należy zsuwać go małymi partiami od środka dachu do jego krawędzi. Po zrzuceniu śniegu należy zająć się soplami i również je strącić z bezpiecznej odległości.

Oczywiście podczas odśnieżania należy zachować zasady bezpieczeństwa:

  • Najlepiej odśnieżać we dwie osoby, aby móc się wzajemnie obserwować.
  • Sprawdzić czy pod śniegiem nie kryje się warstwa lodu i zrezygnować wówczas z wchodzenia na dach.
  • Przypiąć się linami do komina lub wyłazu dachowego.
  • Założyć odpowiednie buty z chropowatą podeszwą, a nawet raki, aby się nie zsunąć.
  • Odśnieżać dach tylko podczas dobrych warunków atmosferycznych.

Dlaczego koniecznie należy odśnieżać dach zimą?

Odpowiedź wydaje się oczywista, jednak nie dla wszystkich. Warto zdać sobie z tego sprawę, że konstrukcje dachowe budynków nie są przyzwyczajone do dźwigania dodatkowej warstwy w postaci zalegającego śniegu. Oczywiście projekty budowlane przewidują pewne obciążenia, jednak opierają się one na ogólnych statystykach dla danego regionu i wszelkie anomalie mogą je skutecznie zakłócić. Szczególnie mokry śnieg występujący w trakcie roztopów może znacznie obciążyć całą konstrukcję dachu i doprowadzić do jego zawalenia. Odśnieżanie dachu jest więc niezbędne, aby zadbać o bezpieczeństwo wszystkich domowników. Gdy dojdzie do uszkodzenia dachu, rynien czy naruszenia elewacji bądź izolacji przez śnieg może dojść także do zawilgocenia i niszczenia pomieszczeń wewnątrz budynku. W skrajnych przypadkach jeśli ma miejsce uszkodzenie mienia, czy obrażenia poniosą osoby postronne, gdy np. śnieg zsunie się  z dachu sąsiadującego z chodnikiem, należy liczyć się także z koniecznością wypłacenia odszkodowania.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zająć się odśnieżaniem dachu i rynien można zlecić to zadanie wyspecjalizowanym firmom, które zajmują się tego rodzaju usługami.

Udostępnij dalej!

02 styczeń 2024
92 odsłon artykułu

Potrzebujesz wyceny?

Skorzystaj z naszego formularza i wyceń usługi.

Formularz online

Poznaj opinie naszych klientów

Z którymi na przestrzeni lat współpracowaliśmy

Ewelina Jagocińska

Data - Marzec 2021

"Z całego serca polecamy firmę Knapdrew! Zajęli się naszym dachem z niezwykłą starannością i dokładnością. To, co wyróżnia ich spośród innych, to nie tylko fachowość, ale także elastyczność w dostosowywaniu się do indywidualnych potrzeb klienta."

Halina Romanowska

Data - Kwiecień 2021

"Dach naszego domu prezentuje się doskonale, dzięki precyzyjnym umiejętnościom dekarskim, jakie prezentuje zespół Knapdrew. Doradztwo również zasługuje na ocenę 5/5!. Polecamy ich usługi z czystym sumieniem!"

Franek Grzegorski

Data - Maj 2022

"Polecam! Zlecaliśmy im różnorodne prace, od napraw po kompleksowe pokrycie dachu, i za każdym razem byliśmy pełni zachwytu rezultatami. Firma, z którą warto współpracować, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości usług dekarskich"