Więźba dachowa to bardzo ważny element konstrukcji budynku, na którym w przyszłości oprze się całe pokrycie dachowe i niezbędna izolacja. Warto więc postawić na solidną więźbę, wykonaną z odpowiednich materiałów i zgodnie ze sztuką ciesielską, aby powstały dach stanowił podporę zapewniającą bezpieczeństwo i komfort użytkowania budynku dla przyszłych mieszkańców. W projektach budowlanych najczęściej można spotkać się z tradycyjną drewnianą więźbą oraz wiązarami – prefabrykowanymi, gotowymi elementami, które mogą być montowane od razu razem ze stropem.
Rodzaje więźby
Więźba dzieli się na kilka rodzajów:
- Krokwiową – to najprostszy typ konstrukcji. Stosuje się ją, jeśli rozpiętość dachu jest mniejsza niż 7 metrów, a nachylenie połaci to 30-50°. Długość krokwi powinna wynosić od 4,5 do 5 metrów w przypadku lekkich pokryć dachowych.
- Jętkową – więźba jętkowa często zastępuje krokwiową. Jętka to specjalna belka, która montowana jest w połowie długości krokwi. Dzięki temu można zamontować więźbę na budynkach o większej szerokości.
- Krokwiowo-jętkową – jest wykonywana na dachach o rozpiętości 7 – 11 metrów i nachyleniu 35-60°. Krokwie wzmocnione są poziomymi wiązarami jętkowymi.
- Płatwiowo-kleszczową – to rodzaj więźby montowany na dachach o rozpiętości ponad 11 metrów i nachyleniu 6-70°. W tym przypadku krokwie opierają się nie tylko na murłatach, ale także na płatwiach.
Montaż więźby
Montaż wiązarów, jak i więźby zlecany jest zwykle firmom specjalizującym się w wykonywaniu dachów. Niewielu murarzy podejmuje się wykonania więźby. To bardzo ważny proces, który wymaga wiedzy i umiejętności, dlatego dobrze jest zlecić go wykwalifikowanej ekipie. Podobnie jest z montowaniem wiązarów. Nie należy dzielić całego procesu na kilku podwykonawców, tylko znaleźć ekipę, która zajmuje się kompleksowym montażem.