Pokrycie dachowe to jeden z najważniejszych elementów na wszelkiego rodzaju budynkach. Niewątpliwie dużą wagę przykładają do niego inwestorzy, którzy budują dla siebie dom jednorodzinny. Opieszałość zleceniodawców podczas wyboru pokrycia dachowego może niekiedy skutecznie opóźnić prace, a oczekiwanie na materiał jeszcze dodatkowo wydłuża ten czas. Warto więc poświęcić z odpowiednim wyprzedzeniem nieco czasu na poszukiwanie idealnego pokrycia dachowego, aby osiągnąć idealny efekt, co jeszcze wpływa na estetykę pokrycia dachowego poza samym materiałem?
Elementy mające znaczenie podczas wykonywania pokrycia dachowego
Konstrukcja dachu
Aby dach dobrze wyglądał warto rozpocząć od jego poprawnego wykonania. Profesjonalnie wykonana więźba z trwałego i odpornego surowca, np. drewna poddanego impregnacji, będzie stanowiła solidne podparcie dla dachówek lub innego rodzaju pokrycia. Już na tym etapie cieśla powinien właściwie wyznaczyć wszystkie kąty i precyzyjnie rozmieścić każdy element, aby następnie móc poprawnie i estetycznie zamontować pokrycia dachowe.
Rodzaj pokrycia dachowego
Na końcowy efekt wizualny bardzo duży wpływ ma również wybrany rodzaj pokrycia. Bardzo dobrze na budynkach jednorodzinnych prezentuje się dachówka ceramiczna, która jednak może być zbyt dużym wydatkiem. Inne pokrycia również mogą się dobrze prezentować jak np. blachodachówka czy blacha trapezowa. Wiele zależy w tym przypadku od konkretnego jej rodzaju, dlatego warto udać się osobiście do hurtowni i zobaczyć na żywo oferowane pokrycia dachowe.
Kolor pokrycia dachowego
Obecnie najchętniej wybierane kolory pokryć to czerń i grafit. Stale popularne są także pokrycia w brązie. Inwestorzy zaś rzadziej decydują się na kolor ceglasty czy odcienie czerwonego. Kolor pokrycia warto oczywiście dostosować do charakteru budynku, planowanej elewacji i najbliższego otoczenia. Warto również sprawdzić czy w MPZP nie ma żadnych wytycznych odnośnie koloru pokrycia, bo takie również się zdarzają.
Dlaczego oszczędzanie na pokryciu dachowym nie jest dobrym pomysłem?
Jest co najmniej kilka powodów dla których nie warto oszczędzać podczas wykonywania pokrycia dachowego. Na pierwszym miejscu znajduje się trwałość. Jeśli wybierze się dach z nietrwałego materiału, to szybko można narazić się na usterki i konieczność jego wymiany czy dokonywania napraw, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na estetykę całego pokrycia. Ponadto słabej jakości pokrycia dachowe charakteryzują się również słabym napigmentowaniem, co może znacznie obniżać walory estetyczne budynku. Takie pokrycie dachowe z czasem może ulegać wypaleniu od słońca czy odbarwieniu, co z pewnością nie będzie się dobrze prezentować. Podobnie jest w przypadku oszczędzania w zakresie wyboru odpowiedniej ekipy zajmującej się montażem pokrycia. Wszelkie obróbki np. przy kominach czy oknach dachowych mogą zostać wykonane niezgodnie ze sztuką, co nie tylko może skutkować nieszczelnością dachu, ale także znacznie pogorszyć jego wygląd.