Pytania F.A.Q
Na czym polega budownictwo pasywne?

Zaopatrzenie budynku w energię cieplną to jedno z bardzo ważnych zagadnień, które pojawia się już podczas podjęcia decyzji o budowie domu. Wielu inwestorów dokładnie sprawdza jakie media znajdują się w pobliżu działki, aby móc bez przeszkód podłączyć przyszły dom np. do sieci gazowej. Piece na pellet czy na węgiel nie są już praktycznie stosowane w nowych domach i często wymieniane w starych, dlatego należy poszukać bardziej ekologicznych alternatyw. Takim rozwiązaniem jest budowa domu pasywnego, który zużywa zdecydowanie mniej energii podczas codziennej eksploatacji i niesie ze sobą znaczne oszczędności. A na czym polega ten rodzaj budownictwa?

Charakterystyka budownictwa pasywnego

Wielu osobom wydaje się, że budowa domu pasywnego jest bardzo trudna, bo niesie ze sobą liczne koszty. To prawda. Z jednej strony domy pasywne mogą być znacznie droższe w budowie niż te klasyczne, jednak z biegiem czasu ich właściciele przekonują się, że dzięki zastosowanym rozwiązaniom dom pasywny jest zdecydowanie tańszy w codziennej eksploatacji niż ten tradycyjny.

Według definicji dom pasywny to budynek, który ma znacznie zmniejszone zapotrzebowanie na energię (cieplną, elektryczną, gazową), dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych.  Zapotrzebowanie takiego domu na energię wynosi zwykle poniżej 15 kWh/(m²/rok), podczas gdy dom tradycyjny potrzebuje rocznie nawet 120 kWh/(m²/rok). Różnica jest więc ośmiokrotna!

Co więcej, tego rodzaju dom nie tylko zużywa energię w dużo mniejszych ilościach, ale również odzyskuje ją, jak w przypadku tej pochodzącej ze światła dziennego. Obecne normy budowlane i termoizolacyjne są coraz bardziej restrykcyjne, co skłania większość inwestorów w kierunku budowy domów pasywnych.

Korzyści wynikające z budownictwa pasywnego

Jest wiele zalet wynikających z budowy domów pasywnych jak np.:

  • Mniejsze roczne koszty użytkowania energii cieplnej, elektrycznej i gazu.
  • Lepszy komfort życia, dzięki szczelności i dobrej izolacji.
  • Duża niezależność od zawirowań na rynkach surowcowych.
  • Inwestycja w ekologię i ochronę środowiska.
  • Możliwość skorzystania z dotacji dla budownictwa ekologicznego.
  • Większa atrakcyjność tego rodzaju budynków podczas sprzedaży.

Czy budowa domu pasywnego się opłaca?

Jak najbardziej tak. Tego rodzaju budowa jest opłacalna, bo to inwestycja w przyszłość. Przyjmuje się, że koszty budowy domu w technologii pasywnej są około 15% wyższe niż tradycyjnej. Podczas ich użytkowania można jednak liczyć na niższe koszty ogrzewania nawet o 75%. Specjaliści szacują, że inwestycja w dom pasywny zawraca się średnio po 20 latach użytkowania.

Udostępnij dalej!

13 wrzesień 2023
216 odsłon artykułu

Potrzebujesz wyceny?

Skorzystaj z naszego formularza i wyceń usługi.

Formularz online

Poznaj opinie naszych klientów

Z którymi na przestrzeni lat współpracowaliśmy

Ewelina Jagocińska

Data - Marzec 2021

"Z całego serca polecamy firmę Knapdrew! Zajęli się naszym dachem z niezwykłą starannością i dokładnością. To, co wyróżnia ich spośród innych, to nie tylko fachowość, ale także elastyczność w dostosowywaniu się do indywidualnych potrzeb klienta."

Halina Romanowska

Data - Kwiecień 2021

"Dach naszego domu prezentuje się doskonale, dzięki precyzyjnym umiejętnościom dekarskim, jakie prezentuje zespół Knapdrew. Doradztwo również zasługuje na ocenę 5/5!. Polecamy ich usługi z czystym sumieniem!"

Franek Grzegorski

Data - Maj 2022

"Polecam! Zlecaliśmy im różnorodne prace, od napraw po kompleksowe pokrycie dachu, i za każdym razem byliśmy pełni zachwytu rezultatami. Firma, z którą warto współpracować, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości usług dekarskich"