Coraz częściej zdarza się tak, że razem z budową domu inwestorzy od razu decydują się na wykonanie wolnostojącego garażu. W tym przypadku garaż i pomieszczenia gospodarcze często stanowią miniaturową wersję budowanego domu. Warto więc, aby ich styl zgrywał się z otoczeniem i końcowym wyglądem planowanej inwestycji. Garaż nie jest jednak dla wielu osób tak istotny jak sam dom, dlatego w jego przypadku podczas budowy czy wykonywania kompleksowego remontu do wykonania pokrycia dachowego można użyć nieco tańszych materiałów. W tym przypadku świetnie sprawdzi się tradycyjna blacha.
Czym najlepiej pokryć dach garażu?
Dobrym pomysłem na materiał wykorzystan do pokrycia dachu garażu czy pomieszczeń gospodarczych jest zwykła blacha. Jest ona tańsza niż dachówka ceramiczna czy cementowa. Ponadto blacha jest łatwa i szybka w układaniu, lekka, a także odporna na warunki atmosferyczne. Na dach nadaje się blacha o minimalnym przetłoczeniu 14 mm (T-14). Oczywiście możliwe jest również zastosowanie mocniejszych blach, jednak nie ma takiej konieczności. Z kolei materiał o niższych profilach można wykorzystać do wykonania podbitki i zabezpieczenia ścian budynku.
Czym się kierować podczas wyboru blachy na garaż?
Podczas wybierania materiału na garaż warto poznać jego najważniejsze właściwości takie jak grubość, jakość powłoki ochronnej oraz zastosowane zabezpieczenia antykorozyjne. Garaż podobnie jak pozostałe budynki jest narażony na różne czynniki atmosferyczne, dlatego aby jego pokrycie dachowe było trwałe, warto wybrać materiał jak najlepszej jakości, który posłuży na lata.
Dostępne rodzaje blachy na garaż
W zasadzie garaż można pokryć każdym dostępnym materiałem. Wiele zależy w tym przypadku od preferencji inwestora. Wiele osób wybiera na garaż nieco tańszy materiał niż ma to miejsce w przypadku domu, który równie dobrze spełni swoje zadanie.
Blachodachówka
Solidna blachodachówka z powodzeniem sprawdzi się jako uniwersalne pokrycie dachowe. Blachodachówka z reguły jest lekka, trwała i jednocześnie dobrze się prezentuje, dzięki czemu przedłuży czas eksploatacji garażu i dobrze wpisze się w najbliższe otoczenie.
Blacha trapezowa
Blacha trapezowa to również coraz częściej wybierane rozwiązanie w przypadku budowania bądź remontu garażu wolnostojącego. Blacha trapezowa jest profilowana na kształt trapezu, dzięki czemu jest sztywna i bardzo odporna na obciążenia.
Blachy gontopodobne
Inną propozycją jest wykorzystanie blachy gontopodobnej, która jest nieco bardziej oryginalnym i ciekawym rozwiązaniem. Tego rodzaju blachę stosuje się również na budynkach mieszkalnych i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ją również na garażu. Materiał ten jest bardzo trwały i porównywany pod tym kątem nawet do dachówki ceramicznej.
Dostępne są jeszcze inne rodzaje pokryć dachowych jakie można zastosować na garażu np. papa termozgrzewalna, która może stanowić tymczasowe rozwiązanie w przypadku uszkodzenia dachu. Bardzo polecanym materiałem na garaż jest także oczywiście dachówka, która jest jednak cięższa niż blacha i nie sprawdzi się we wszystkich, szczególnie starszych konstrukcjach, które mogą nie być do niej dostosowane.