Jedną z bardzo ważnych kwestii podczas budowy lub kupna domu z rynku wtórnego jest jego metraż. Od niego bowiem zależy nie tylko kubatura budynku, rozkład i ilość pomieszczeń, a co za tym idzie komfort życia, ale także poniesione koszty. Z początku może wydawać się, że w mniejszym metrażu nie ma nic złego i cała rodzina swobodnie zmieści się na określonej ilości m2. Z czasem jednak może okazać się, że sytuacja życiowa sprawia, że poszukiwanie dodatkowego metrażu staje się niezbędne. Wówczas jedną z najbardziej korzystnych możliwości jest adaptacja poddasza, strychu, dzięki której można zyskać cenną powierzchnię.
Definicja poddasza
Poddasze to kondygnacja budynku powyżej ostatniego stropu, ukryta w przestrzeni dachowej. Z racji na konstrukcję dachu poddasze, często wykorzystywane w formie strychu, może mieć praktycznie taką samą wysokość jak wszystkie pomieszczenia w domu nie licząc skosów. Jeśli przestrzeń w tym miejscu zostanie zaadaptowana tak, aby można było w niej mieszkać, mówimy wówczas o poddaszu użytkowym. Jeśli jednak poddasze pełni jedynie funkcję strychu, składziku, pomieszczenia gospodarczego to wówczas nazywane jest poddaszem nieużytkowym.
Adaptacja poddasza, a prawo budowlane
Według obowiązujących przepisów strych adaptowany na poddasze użytkowe, powinien mieć co najmniej 2,5 metra wysokości. Kluczowa dla adaptacji poddasza na użytkowe jest więc jego wysokość podyktowana konstrukcją dachu, która także determinuje ilość i charakter skosów. Wiele projektów domów zakłada możliwość adaptacji poddasza do celów użytkowych. To od inwestora zależy kiedy się na nią zdecyduje. Można na przykład odłożyć ją w czasie i poczekać na korzystniejsze ceny materiałów budowlanych lub przystąpić do adaptacji, gdy autentycznie zajdzie taka potrzeba.
A co na temat adaptacji mówi prawo budowlane? Adaptacja poddasza do celów użytkowych wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Należy to zrobić co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac. Adaptacji nie wolno wykonać bez zgody organu administracyjnego.
Na czym polega adaptacja poddasza?
Adaptacja poddasza polega na stworzeniu przestrzeni mieszkalnej na obszarze dotąd nieużytkowanym czyli np. wzmocnieniu stropu, położeniu podłóg, postawieniu ścianek działowych, dociągnięciu instalacji itd. Sytuacja jest prostsza w przypadku projektów domów, które z góry dopuszczają tego rodzaju rozwiązanie. W przypadku nieco starszych domów konieczne może okazać się zwiększenie ścianki kolankowej lub zmiana kąta nachylenia połaci dachowej. Warto powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie budowlanej, która kompleksowo zajmie się wszystkimi pracami.
Co można zyskać dzięki adaptacji poddasza?
Zalet adaptacji poddasza jest wiele i należą do nich:
- Znaczne zwiększenie przestrzeni życiowej dla wszystkich domowników.
- Zmiana bryły budynku na bardziej okazałą i atrakcyjniejszą.
- Ciekawe możliwości aranżacyjne.
- Stosunkowa łatwość prac i mniejszy zakres robót niż w przypadku klasycznej rozbudowy domu.